Strona główna

podstawowe informacje

Podstawowe informacje o ogórku

Ogórek- rodzaj rośliny jednorocznej z rodziny dyniowatych. Pochodzi z środkowej Azji. Należą do niego 53 gatunki. Nadaje się on do uprawy w klimacie umiarkowanym i ciepłym. Można je jeść na surowo, kiszone i kwaszone.

Ogórek Cucumis sativus jest warzywem, które należy do grupy dyniowatych. Pochodzi on z Indii czyli z podzwrotnikowych terenów azjatyckich. Jest to warzywo, które od dawna cenione jest ze względu na swoje właściwości orzeźwiające i gaszące pragnienie.

 

 

 

Ogórek posiada delikatne i bardzo kruche pędy. Ich łodyga może osiągnąć około 4 metry wysokości. Liście ogórka wyróżniają się obecnością wielu włosków, długimi ogonkami oraz jasno lub ciemno zieloną barwą. Różnią się one kształtem oraz wielkością w zależności od odmiany. Ogórek posiada żółte kwiaty, które są rozdzielnopłciowe. Poza tym są one zapylane przez owady. Owoc ogórka stanowi jagoda, która jest najczęściej podłużna o kształcie walca lub cylindra. W środku znajduje się miąższ barwy jasnozielonej. W nim z kolei są widoczne nasiona, które są płaskie i jajowate.

 

 

 

Ogórek nie należy do warzyw bardzo wartościowych pod względem zawartości w nim składników. Około 100 gram warzywa zawiera bowiem:

 

  • 0,6 gram białka
  • 1,0 gram tłuszczu
  • 2,1 gram węglowodanów
  • 7 mg wapnia
  • 15 mg fosforu
  • śladowe ilości witamin z grupy B, witaminy C, PP

W dzisiejszych czasach wiadomo, że ogórek jest warzywem odchudzającym. Przyczynia się on bowiem do zwiększenia procesów spalania i usuwania nadmiaru wody z organizmu. Jednocześnie przyśpiesza on wydalanie z organizmu kwasu moczowego.

 

 Ogórki mają jednak wielką wadę. Zawiera on bowiem askorbinazy, które gwałtownie utleniają witaminę C. W związku z tym musimy mieć świadomość, że warzywo to dodane do sałatek od razu sprawia, że są one mało wartościowe pod względem zawartości witaminy C. Dlatego zdecydowanie lepiej jest spożywanie go w wersji samodzielnej, ewentualnie z dodatkiem miodu, cukru czy śmietany. Natomiast ogórki kiszone są doskonałym źródłem witaminy C. Podczas procesu kiszenia powstaje ona w wyniku działania różnych drobnoustrojów.